Historie kožené výroby

výroba-z-kůže

Kůže je přírodní materiál, který lidstvo používá odnepaměti. Provází lidstvo od počátků, kdy jako surovina byla dlouho nenahraditelná a využívána pro široké možnosti použití. Kůže patří mezi nejstarší přírodní materiály používané k výrobě doplňků a potřeb.

Kůže se využívala v mnoha specializovaných řemeslech od koželužství a brašnářství až po rukavičkářství. Kvalitní kůže vždy patřila k drahým materiálům a práce s kůží k uznávanému řemeslu. 

výroba kožených výrobků

Výroba kožených výrobků

Výroba kožených výrobků má bohatou historii i u nás v České republice. Ulice mnohých českých měst dodnes nesou názvy ulic jako je Koželužská či Kožešnická a to i tam, kde už mnohdy na svou kožedělnou historii zapomněli. Koncem 18. století bylo na Moravě na čtyři sta koželužen. V Čechách v 18. století manufaktury a dílny produkovaly stovky kůží (např. v Mladé Boleslavi to bylo až 1800 teletin).

Samotné zpracování kůží byl zdlouhavý proces, na kterém závisela kvalita vyčiněné kůže. Konečným zpracováním se získávala useň, ze které se vyrábělo nejrůznější kožené zboží.

Zpracování kůží a následná ruční výroba kožených výrobků patří dodnes k uznávaným řemeslům, zejména jde-li o kvalitní, pečlivou ruční práci navazující na evropskou tradici. 

kůže

Dnes už ve většině českých měst nenajdeme celé ulice a čtvrti s koželužskými dílnami, po těch tu zbyly už jen názvy. V některých evropských zemích si přesto tradici drží dodnes, především v Itálii.

Ať už jde o koželužny nebo výrobce kožených výrobků, stále existují výrobci pokračující v tradiční výrobě. Díky své píli a špičkové ruční práci dokáží produkovat exkluzivní kožené výrobky – peněženky, kabelky, diáře, zápisníky a další kožené zboží, jejichž renomé oceňují všude ve světě. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *